Razstava “Prostori gibanja” v Mestnem muzeju Ljubljana
V Mestnem muzeju Ljubljana se je pretekli četrtek odprla razstava Prostori gibanja: 40 let LGBT skupnosti v Ljubljani, ki bo na ogled vse do 23. marca 2025. Razstava se osredotoča na zgodovino gibanja LGBT, ki že štiri desetletja prispeva k razvoju urbane kulture in družabnega življenja v slovenski prestolnici, evrovizijski navdušenci pa bodo težko spregledali tudi znameniti rdeči kostum naših najbolj znanih stevardes.
Razstava se posveča prostorom, kjer so se skozi desetletja zbirali, organizirali in krepili pripadniki LGBT skupnosti, ter razvoju civilnodružbenih organizacij, ki so zagovarjale pravice, enakost in vidnost LGBT oseb. Gibanje je s svojim delovanjem pomembno vplivalo na povečanje sprejemanja in osveščenosti v družbi. Poleg tega je bilo gibanje ključnega pomena za napredek pri zakonodaji in enakopravnosti LGBT oseb, kar se še posebej kaže v zadnjih dveh desetletjih.
Eden od poudarkov razstave je tudi prispevek umetniških in kulturnih kolektivov, med katerimi izstopa kultna drag skupina Sestre. Skupino so sestavljali Marlenna (Tomaž Mihelič), Daphne (Srečko Blas) in Emperatrizz (Damjan Levec), ki so leta 2002 s pesmijo Samo ljubezen zmagale na slovenskem izboru za Pesem Evrovizije.
Njihova zmaga je sprožila obširno javno debato o homofobiji v Sloveniji, obenem pa pritegnila pozornost evropske javnosti, kar je dodatno osvetlilo vprašanje pravic LGBT oseb v času, ko je bila Slovenija v procesu pridruževanja Evropski uniji.
Na razstavi je posebej predstavljena obleka, ki jo je leta 2002 nosila Marlenna. Kostum, zasnovan kot uniforma stevardese, je delo Uroša Belantiča za Studio Oktober in prikazuje estetiko t. i. euro camp sloga, po katerem so Sestre zaslovele na domačem in mednarodnem prizorišču.
V svojih ikoničnih nastopih so s kričečo rdečo šminko, visokimi petami in drzno interpretacijo pesmi širile sporočilo enakosti, ki je danes še vedno aktualno.
Razstava je del projekta 40 let LGBT gibanja, ki je nastal v sodelovanju med Društvom ŠKUC, Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter Mestnim muzejem Ljubljana. Projekt je zasnovan kot platforma za umetniško in kulturno udejstvovanje ter ozaveščanje javnosti o zgodovini in pomenu gibanja LGBT v Sloveniji. V okviru projekta se bodo čez celo leto odvijale razstave in drugi dogodki, namenjeni poglabljanju razumevanja vloge LGBT skupnosti v slovenski družbi.
Razstava tako vabi obiskovalce k razmisleku o prehojeni poti gibanja LGBT, ki je skozi desetletja oblikovalo prostor za podporo, združevanje in boj za pravice LGBT oseb.